Tibeto medicina

Skirtingai, nei mūsų, Vakarų medicina, Tibeto medicina, žmogų laiko gamtos dalimi, o žmogaus kūną ir sielą – neatskiriamais. Tibeto medicina yra seniausia iki šiol praktikuojama medicinos rūšis, kuri sujungia svarbiausias Rytų medicinos tradicijas. Tai medicina, kuri buvo puoselėjama tūkstančius metų, o dabar sėkmingai dalijasi savo patirtimi su Vakarų pasauliu.
Tibeto medicina yra mokslas, menas ir filosofija. Tai mokslas, nes visa Tibeto medicinos teorija yra metodiška ir logiška, ji paremta žmogaus ir jo santykio su supančia aplinka supratimu. Tai menas, nes ligos diagnozavimas paremtas gydytojo kūrybingumu, įžvalgumu, sumanumu ir užuojauta. Tai filosofija, todėl, kad joje yra budizmo principų raktas – altruizmas, karma ir moralė.

Apie Tibeto mediciną

Tibeto medicina

Tibeto medicina – tai iki šiol gyvas senovinis gydymo menas, kuriame sukaupta daug patirties, kaip gydyti šiandien itin dažnai pasitaikančias ligas – medžiagų apykaitos sutrikimus, lėtinius uždegimus, širdies ir kraujagyslių ligas ir t.t. Moderniausi tyrimai atveria Tibeto receptų paslaptis, o klinikiniai tyrimai įrodo, kad vaistai padeda nugalėti ligas.

Kodėl žmonės serga?

Ligos kilmės aiškinimas Vakarų ir Tibeto medicinoje labai skiriasi. Gamtos ir žmogaus ryšį Tibeto medicinoje perteikia 5 elementų (sa, chu, me, rLung, nam-kha) ir 3 pradų (tulžis, vėjas ir gleivės) teorija, sudaranti Tibeto medicinos pagrindą. Jei yra šių kūno energijos harmonija – esame sveiki.

Pasak budistinės Tibeto medicinos filosofijos, visos ligos kyla dėl nežinojimo. Nežinojimą lemia trys dvasios nuodai – neapykanta, godumas ir paklydimas. Trys dvasios nuodai sutrikdo darnią trijų kūno pradų – tulžies (tipa), vėjo (lung) ir gleivių (bedgen) pusiausvyrą. Tiek trys kūno pradai, tiek pats žmogaus kūnas susideda iš penkių subtiliųjų energijų (žemės, vandens, ugnies, oro ir erdvės). Šių penkių elementų energinės sistemos atsakingos už dvasios ir kūno gyvybingumą.

Sveikame kūne tarp šių pradų vyrauja pusiausvyra. Sveikata ypač priklauso nuo dvasinės pusiausvyros – jai sutrikus, sutrikdoma energinė pusiausvyra, kyla kūno liga. Nedoras elgesys, blogos emocijos, godumas, paklydimas – visa tai yra dvasios nuodai, kurių pasekmė – silpstanti sveikata, o galiausiai – liga. Tibeto medicinos gydymo metodai nukreipti į tai, kaip išlaikyti kūno pradus darnius.

Kaip gydomos ligos?

Tibeto medikai mano, jog ligos kyla dėl netinkamos mitybos ir gyvenimo būdo Anot jų, tiek besivystančiose, tiek išsivysčiusiose šalyse ligų priežastys yra tiesiogiai ar netiesiogiai susijusios su prasta mityba bei gyvenimo būdu. Šį teiginį įrodo tokios ligos, kaip alkoholizmas, pakilęs kraujospūdis ar širdies ligos.

Pirmasis žingsnis gydant Tibeto medicinoje yra ne vaistai, o paciento mitybos bei gyvenimo būdo keitimas. Vaistų skiriama tada, kai vien pakeisti elgesio įpročių nepakanka ir liga yra gerokai progresavusi.

Gydant pacientą siekiama atnaujinti išsiderinusią organizmo sistemų elementų pusiausvyrą ir taip iš pagrindų įveikti ligą. Tikri tibetiški vaistai yra daugiakomponenčiai. Gamindami vaistus tibetiečiai naudoja keletą tūkstančių vaistinių augalų rūšių, kelis šimtus mineralų, kai kurias gyvulinės kilmės žaliavas. Paprastai tibetiško vaisto sudėtyje yra nuo trijų iki keliolikos komponentų, tačiau yra susidedančių ir iš 160 dalių. Daugiakomponenčiai vaistai veikia stipriau nei iš vienos sudedamosios dalies, nes kiekviena vaistažolė veikia vis kitą ligos grandį ir taip sustiprina vaisto poveikį. Be to, mažesnės vaiste esančių pavienių medžiagų dozės rečiau sukelia šalutinius poveikius. Tibetiški vaistai dažniausiai yra miltelių, piliulių, tepalų ir aliejų pavidalu bei mums neįprastų formų – pavyzdžiui, gydomieji smilkalai.

Tibeto ir Vakarų medicinos. Ar tai suderinama?

Tibeto medicina pamažu populiarėja ir Vakaruose. Svarbiausia tai, kad sugebėtume paimti iš Tibeto medicinos visa, kas yra naudingiausia, kuo galima papildyti Vakarų mediciną, juo labiau kad Tibeto medicinos metodikos neprieštarauja mums gerai pažįstamai – Vakarų medicinai. Per pastaruosius metus sukaupta daug žinių ir informacijos apie Tibeto medicinos saugumą, poveikį žmogaus organizmui, vartojamus vaistus ir kt. Įvairūs naujausi tyrimai parodo, kad Tibeto medicinoje vartojami vaistai yra naudingi gydant įvairias ligas ir gali papildyti Vakarų medicinoje vartojamų vaistų gretas, ypač skirtas tokioms ligoms gydyti, nuo kurių Vakarų medicinoje veiksmingų vaistų dar nėra. Šios dvi skirtingos medicinos rūšys ne tik suderinamos, bet ir gali sėkmingai papildyti viena kitą.

Tibeto medicina ir Šveicarija

Padedant Tibeto medicinai įsitvirtinti Vakarų pasaulio medicinos sistemoje bei padaryti ilgai kauptas žinias prieinamas vakariečiams, daugiausia nusipelnė Šveicarija. Šioje šalyje vaistų kontrolės tarnyba įteisino „Tibetiškų vaistų“ kategoriją. Be to, vienintelė farmacijos įmonė Europoje, gaminanti augalinius vaistus pagal Tibeto medicinos receptūras, „Padma AG“ taip pat yra įsikūrusi Šveicarijoje.

„Padma AG“ kompanijos tikslas – populiarinti tradicinę Tibeto mediciną bei įrodyti šio seno gydymo meno veiksmingumą pažangiais tyrimų metodais ir taip siekti jos visiško pripažinimo Vakarų pasaulyje. Viena svarbiausių šios veiklos dalių yra nuolatinis mokslininkų ir Tibeto gydytojų bendradarbiavimas. Tai skatina tarpusavio supratimą ir atskleidžia abiejų pusių galimybes. Šioje Šveicarijos įmonėje produktai gaminami pagal tarptautinius kokybės standartus ir eksportuojami į įvairias Europos šalis, JAV ir Kanadą. Tibetiškas žodis padma sanskrito kalba reiškia lotoso žiedą.

Ieva Žiūraitė
Straipsnis parengtas pagal oficialų H. H. Dalai Lamos Tibeto medicinos asociacijos puslapį

 

„Sveikas žmogus“ 2008 m. Nr. 2

 

 

Tibeto medicina

Tibetietiškas masažas


Tibetietiškas masažas atsirado maždaug prieš 3900 senovinės Šang Šung teritorijoje ir amžių bėgyje nepaliaujamai vystėsi kartu su Tibeto medicina.

 

Jis buvo plačiai paplitęs Tibete ir labai populiarus tiek paprastų klajoklių – gyvulių augintojų, tiek ir jogų tarpe.

Tibetietiškame masaže naudojamos plačios tibetietiškos jogos žinios apie subtiliąją anatomiją, darbą su energiją bei jogišką sąnarių masažą.

Istoriškai susiklostė, kad Ku Nje masažą Tibete daugiausia atlikdavo moterys. Tradicinio Tibeto budizmo nuomone, moteris labiau susijusi su ugnies elementu ir turi didesnį polinkį kūniškam ir emociniam šilumos perdavimui. Būtent rankų šiluma, gerų jausmų šiluma ir užuojauta yra itin svarbūs dalykai, vykstant tiesioginiam masažuotojo ir paciento kontaktui. Labai svarbu, kad pats masažuotojas būtų geros nuotaikos. Todėl jam keliami dideli reikalavimai. Ku Nje masaže nepakanka tik mechaninių veiksmų ir formalaus požiūrio. Masažuotojo ir paciento santykiai turi remtis savitarpio pasitikėjimu, nes seanso metu masažuotojas paveikia vidines žmogaus energijas per taškus ir energijos kanalus kūne. Pats masažas – tik postūmis žmogaus giliam atsipalaidavimui, o atsipalaidavimas labai padeda subtiliųjų energijų subalansavimui.

Kiekvienas seansas nepakartojamas ir skirtas asmeniškai jums, nes visi metodai parenkami individualiai, remiantis senovinio meno kanonais, atsižvelgiant į jūsų medžiagų apykaitos tipą ir kūno sudėjimą. Taip pat atsižvelgiama į astrologinius dienos rodiklius, jūsų būklę ir nuotaiką. Galima teigti, kad kiekvienas masažuotojo ir paciento susitikimas – unikalus.

Tibeto medicina

Bendrasis Ku Nje masažas trunka apie dvi valandas ir skirstomas į dvi dalis.

Pirmosios dalies (Ku) metu, specialios tibetietiškos technikos pagalba švelniais, saugiais judesiais kūnas ištepamas gydomuoju aliejumi su specialiais priedais. Aliejus parenkamas pagal psichofiziologines žmogaus savybes. Šioje dalyje kūnas giliai atsipalaiduoja, o organizmas sušyla arba atvėsta, priklausomai nuo to, kokiam tipui jūs priklausote.

Antrosios dalies (Nje) metu vyksta gilesnis darbas su raumenimis ir sausgyslėmis, daromas poveikis energijos taškams ir kūno kanalams. Tai leidžia atstatyti gyvybines jėgas ir pagerinti gyvenimo kokybę.

Šalia bendrojo masažo yra atskiros organizmo problemas sprendžiančios metodikos: atpalaiduojantis veido masažas, nugaros masažas, kaklo srities masažas. Masažo metu gali būti naudojami žoliniai cigarai, medinės lazdelės, kriauklės, karšti ir šalti jūriniai akmenys ir pusbrangakmeniai. Esant reikalui taip pat atliekami valymai vaistinių žolių dūmais, aromaterapija, specialios mantros ir kiti unikalūs metodai, kurių istorija siekia tūkstantmečius.

Tibetietiškas aliejinis masažas – vienas veiksmingiausių atsipalaidavimo būdų.

Klasikinis tibetietiškas masažas oficialiai pripažintas pačiu švelniausiu SPA tipu, todėl naudojamas įvairiapusiškai: Ku Nje masažą galima daryti vaikams, nėščioms moterims ir pagyvenusiems žmonėms.

Taip pat verta prisiminti, kad vienkartinis masažo seansas neduoda tokio stabilaus atpalaiduojančio efekto kaip visas kursas.

Aliejinis masažas yra nepakeičiamas daug laiko praleidžiantiems prie kompiuterio, gyvenantiems nejudrų gyvenimą būdą, esant stresams, nuovargiui, persitempimui, nemigai, neišsimiegojimui, nerimui ir panikos priepuoliams.

Tibetietiškas masažas jums leis:

 • gerai atpalaiduoti kūną ir protą, pasipildyti energija
 • išlaisvinti kūną, pajausti 45 pagrindinius raumenis
 • atverti pagrindinius sąnarius: Ku Nje apima pasyvią jogą – joginį sąnarių masažą

  Tibeto medicina

 • išmokti taisyklingai kvėpuoti ir atsipalaiduoti
 • subalansuoti ir išvalyti energiją
 • pagerinti nuotaiką, pašalinti stresus, nemigą ir pan.
 • Atjaunėti – masažas suteikia ryškų kosmetinį ir jauninantį efektą

Turintiems jogos praktikos patyrimo, Ku Nje itin naudingas, nes:

 • giliai atpalaiduoja
 • paveikia ne tik kūną, bet ir energiją pačiuose giliausiuose lygmenyse
 • padidina sausgyslių bei sąnarių tamprumą
 • pašalina po treniruočių likusį krūvį bei nuovargį
 • gerai atstato, maitina ir sutepa per sausus ir traškančius sąnarius, pašalina juose skausmą ir nemalonų pojūtį
 • specialiais metodais pašalina blokus kūne ir energijų kanaluose
 • subalansuoja visas energijas kūne (pašaliną galimą energijų pusiausvyros praradimą dėl pernelyg dažnos arba neteisingos jogos praktikos)
 • padidina ir atstato La – vidinę ginančią energiją, suteikiančią jėgą ir energiją kūnui, užtikrintumą ir aiškumą protui, pasitenkinimą bei laimę.


pagal: www.tibetanmedicine.lt

 

Comments
 1. giedra | Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.