Penki tibeto pratimai

Istorija apie buvusį Britanijos kariuomenės pulkininką Bredfordą jau yra tapusi legenda. Pavargęs, daug blogo gyvenime matęs, beveik 70-ies metų vyriškis norėjo vėl pasijusti jaunas, tad išvyko į Himalajų kalnus amžinosios jaunystės “eliksyro” ieškoti.

Kelionė nebuvo bevaisė. Greitai iš vietos gyventojų jis išgirdo istoriją apie lamaistų vienuolius (lamas) arba Tibeto dvasininkų grupelę. Jau tūkstančius metų šios sektos nariai informaciją apie amžinąją jaunystę perduodavo iš kartos į kartą.

Buvęs karininkas greitai surado tą vietovę ir pabuvojęs ten keletą metų atjaunėjo beveik 40-ia metų. Buvę jo draugai negalėjo Bredfordo net pažinti. Tiesi figūra, tamsūs plaukai, žvalus veidas – tai tik keletas šio vyriškio bruožų.

Septyni energijos centrai

Bredfordas sutiko pasidalinti savo atjaunėjimo paslaptimi su knygos “Jaunystės šaltinis: 5 Tibeto pratimai” autoriu, Peteriu Kelderiu.

Pirmas svarbus dalykas, anot Bredfordo, yra tas, kad kūnas turi septynis energijos centrus, kuriuos anglų kalba galima pavadinti sukūriai (vortex). Induistai juos vadina čakromis (chakra).

Šie galingi energijos laukai nematomi, tačiau jie egzistuoja. Tie septyni sūkuriai paeiliui valdo septynias kūno endokrininės sistemos vidaus sekrecijos liaukas, reguliuoja visas kūno funkcijas bei senėjimo procesą.

Pirmas sūkurys (šakninė čakra) yra ties uodegikauliu. Antras sūkurys (sakralinė-kryžkaulio čakra) yra pusiaukelėje tarp gaktikaulio ir bambos (ji siejama su kiaušidėmis ir prostata). Trečias sūkurys (saulės rezginio čakra) yra virš bambos, žemiau krūtinės. Ketvirtas sūkurys (galvos čakra) yra krūtinės centre, ties užkrūčio liauka. Penktas sūkurys (gerklės čakra) yra gerklės srityje. Šeštas sūkurys (kaktos čakra) yra kaktos centre tarp antakių. Ir septintas – aukščiausias – sūkurys (karūnos čakra) yra viršugalvyje.

Kiekvienas sveiko kūno sūkurys greitai sukasi, leisdamas gyvybiškai svarbiai gyvenimo energijai, vadinamai Prana (eterinei energijai), per endokrininę sistemą kilti į viršų. Tačiau jei vienas ar keli sūkuriai nusilpsta, gyvybiškai svarbios energijos proveržis sulaikomas arba blokuojamas, tai – kitas senėjimo ir ligos pavadinimas.

Šie besisukantys sūkuriai veržiasi iš sveiko asmens, o seno, nusilpusio ir sergančio žmogaus čakros sunkiai pasiekia paviršių. Greičiausias būdas susigrąžinti jaunystę, sveikatą ir gyvybiškumą – padėti šiems energijos centrams vėl normaliai veikti.

Tam gali pasitarnauti penki paprasti pratimai. Kiekvienas iš jų yra naudingas ir atskirai, tačiau optimaliam rezultatui pasiekti reikia visų penkių.

Pratimas nr. 1

Pirmasis pratimas atliekamas norint išreikšti sūkurio pagreitinimo tikslingumą. Net vaikai jį atlieka kiekvieną kartą žaisdami.

Stovėkite tiesiai, ištiesus rankas horizontaliai grindims. Nejudėdami iš vietos, kurioje stovite, pradėkite lėtai suktis, kol apsvaigsite. Svarbu suktis iš kairės į dešinę. Kitaip sakant, turite suktis į tą pusę, į kurią suktųsi ant grindų padėto laikrodžio rodyklės.

Iš pradžių dauguma suaugusiųjų iki lengvo apsvaigimo galės apsisukti tik keletą kartų. Nesistenkite suktis ilgiau. Kai norėsite atsisėsti ar atsigulti nuo svaigulio, tą ir padarykite. Tęskite šį pratimą tik tol, kol lengvai apsvaigsite. Laikui bėgant, galėsite suktis vis ilgiau.

Norėdami sumažinti apsvaigimą, galite elgtis kaip šokėjai ir dailiojo čiuožimo atstovai. Prieš pradėdami suktis sufokusuokite žvilgsnį į priešais jus esantį tašką. Kai pradėsite suktis, kuo ilgiau žvilgsniu sekite šį tašką. Galų gale turėsite jį pamesti iš regėjimo lauko, galva suksis kartu su kitomis kūno dalimis. Kai taip atsitiks, apsukite kuo greičiau galvą ratu ir vėl nukreipkite žvilgsnį į savo pasirinktą tašką. Šis taškas padės geriau orientuotis ir išvengti apsvaigimo.

Pratimas nr. 2

Antrąjį pratimą atlikti dar lengviau. Jis taip pat stimuliuoja septynis minėtus sūkurius.

Atsigulkite ant nugaros. Geriau gulėti ant storo kilimo arba kažkokio prikimšto paviršiaus. Kai atsigulsite ant nugaros, ištieskite rankas išilgai kūno, delnus pasukite į grindis, neišskėskite pirštų. Pakelkite galvą nuo grindų, smakrą nukreipkite link krūtinės.

Kai atliksite aukščiau aprašytus veiksmus, vertikaliai pakelkite kojas nesulenkdami per kelius. Jei galite, kelkite kojas arčiau galvos, tačiau nesulenkite kelių – svarbu, kad pakeltumėte nors šiek tiek daugiau nei devyniasdešimties laipsnių kampu.

Lėtai nuleiskite galvą ir kojas ant grindų. Leiskite raumenims pailsėti, vėliau pakartokite pratimą. Jei nepajėgiate pilnai iškelti kelių, ištieskite tiek, kiek galite. Kai baigiate atlikti pratimą, ištieskite juos kiek įmanoma.

Darydami šį pratimą laikykitės šio kvėpavimo ritmo: keldami kojas giliai įkvėpkite, nuleisdami orą iškvėpkite. Palaikykite tą patį kvėpavimo ritmą ir pertraukų metu, kai leidžiate raumenims atsipalaiduoti. Kuo giliau kvėpuojate, tuo geriau.

 

 

                                                               Pratimas nr. 3

Trečias pratimas turi būti atliekas iškart po antro. Jis irgi lengvas. Jums tereikia atsiklaupti ant grindų ir išsitiesti. Jūsų rankos turi karoti prie šlaunų.

Dabar palenkite galvą ir kaklą į priekį, smakrą nukreipkite į krūtinę. Tada švelniai lenkite galvą ir kaklą atgal tiek, kiek pajėgiate, tuo pat metu lenkitės atgal išriesdami stuburą. Kai lenksitės, atremkite rankas į šlaunis. Kai atsilenksite, grįžkite į pradinę poziciją ir viską pakartokite.

Kaip ir antrojo pratimo metu, nepamirškite ritmingai kvėpuoti. Lenkdami stuburą, kvėpuokite giliai. Iškvėpkite, kai grįžtate į pradinę poziciją. Gilus kvėpavimas veikia teigiamai, todėl įtraukite į plaučius kuo daugiau oro.

Pratimas nr. 4

Iš pradžių ketvirtasis pratimas pasirodys labai sunkus, tačiau ilgainiui jis taps vienu lengviausiu (ir mėgstamiausiu!).

Pirmiausia atsisėskite ant grindų ištiesę kojas į priekį, prasižerkite, pėdos ties pečiais.

Ištieskite liemenį, padėkite delnus ant grindų šalia sėdmenų, rankų pirštus nukrepkite į kojų pirštų pusę. Tada palenkite smakrą į priekį link krūtinės.

Dabar stipriai atsiloškite galvą. Tuo pat metu taip pakelkite savo kūną, kad jūsų keliai lenktųsi tol, kol išsities rankos. Jūsų liemuo kartu su viršutine kojų dalimi sudarys lygiagrečią grindims tiesią horizontalią liniją. Abi jūsų rankos ir apatinės kojų dalys bus nuleistos statmenai grindims. Tada įtempkite visus kūno raumenis. Grįžkite į sėdimą pozą, atsipalaiduokite ir pailsėkite prieš kartodami pratimą.

Šiam pratimui nepaprastai svarbus kvėpavimas. Kai keliate kūną, kvėpuokite giliai. Kai įtempiate raumenis, laikykite kvėpavimą. Kai nusileisite, iškvėpkite. Kai tarp pratimų ilsitės, kvėpuokite tuo pačiu ritmu.

Pratimas nr. 5

Atliekant penktą pratimą, atsigulama ant pilvo veidu žemyn. Šio pratimo metu jūsų rankų delnai turi liesti grindis, pėdos pakreiptos, kad pirštai remtųsi į grindis. Ir pėdos, ir rankos turi būti maždaug pečių plotyje, rankos ir kojos tiesios.

Ištieskite rankas stačiai grindims, išlenkite stuburą, kūnas turi būti įlinkęs. Dabar kuo švelniau lenkite galvą atgal. Lenkdami šlaunis kelkite kūną iki V formos. Tuo pat metu pakreipkite smakrą į krūtinės pusę. Ir viskas. Grįžkite į pradinę pozą ir pakartokite pratimą dar kartą.

Jau pirmos savaitės pabaigoje pajusite, kad šis pratimas yra vienas iš lengvesnių. Įgavę daugiau patirties, leiskite kūnui iš pakeltos pozicijos kristi, tačiau nelieskite grindų. Kai pasieksite viršutinę ir apatinę pozicijas, įtempkite raumenis.

Pratimų nauda

Šie penki pratimai padeda mankštinti sustingusius raumenis ir sąnarius bei stangrinti raumenis. Tačiau tai nėra jų pagrindinė paskirtis. Svarbiausias tikslas – normalizuoti sūkurių sukimosi greitį. Pratimai padeda jiems suktis taip pat kaip stiprių ir sveikų dvidešimt penkerių metų vyrų arba moterų.

Visi tokio asmens sūkuriai sukasi tuo pačiu greičiu. Iš kitos pusės, jei analizuosite septynis vidutinio amžiaus vyro ar moters sūkurius, pastebėsite, kad kai kurie iš jų akivaizdžiai sulėtėjo. Visi jie suksis skirtingu greičiu, nė vienas neveiks darniai.

Lėtesnis sukimasis – kūno dalies susilpnėjimas, greitesnis – nervingumas, nerimas ir išsekimas. Tokia nenormali sūkurių veiklatampa pablogėjusios, susilpnėjusios sveikatos ir senatvės priežastimi.

Dar keletas patarimų

Tačiau dar neatsakyti esminiai klausimai, kaip pvz. kiek kartų atliekamas kiekvienas pratimas.

Anot Bredfordo, pirmąją savaitę kiekvieną pratimą reikia atlikti po tris kartus per dieną. Vėliau kiekvieną savaitę kasdienių pratimų skaičių didinkite po du iki dvidešimt vieno per dieną. Kitaip sakant, antrą savaitę kiekvieną pratimą reikia atlikti penkis kartus, trečią savaitę – septynis, po to – devynis ir taip toliau. Dešimties savaičių tikslas – dvidešimt vienas pratimas per dieną.

Geriausia pratimus daryti iš ryto ir vakare – kada tik patogiau. Tik, žinoma, nebūtina viso dvidešimt vieno karto daryti iš vieno karto. Didėjant pratimų skaičiui per dieną reikėtų ir labiau paskirstyti dienos metu tuos pratimus.

Svarbiausia – niekad nepersistengti, nes tai būtų neproduktyvu.

Net jei kurio nors iš penkių pratimų neatliktumėte, tačiau atliktumėte likusius keturis labai gerai – tuomet rezultatai būtų puikūs. Jei neina atlikti daug pratimų – atlikite tiek kiek pajėgsite. Neapgaudinėkite savęs.

Svarbu! Atlikus pratimus išsimaudyti vėsioje, bet ne šaltoje vonioje. Geriau nušluostyti kūną šlapiu, o vėliau sausu rankšluosčiu. Dėl vieno dalyko noriu perspėti: niekada nesimaudyk po šaltu dušu, nelįsk į ledinį kubilą ir nesitrink šlapiu rankšluosčiu, kad peršaltum. Jei taip padarysi, prarasi viską, ką pasiekei pratimų dėka.

Penki išdėstyti pratimai atspindi ryžtą sustiprinti kūno sveikatą ir jaunatvišką gyvybingumą. Kiti faktoriai nulems, ar taip akivaizdžiai pakeisi savo išvaizdą. Tie du faktoriai – psichologinė nuostata ir troškimas.


Straipsnio tekstas paremtas knyga Peterio Kelderio knyga “Jaunystės šaltinis: 5 Tibeto pratimai”, kurioje dar galima rasti naudingos informacijos apie stipraus kūno ugdymą.

 

Penki Tibeto pratimai video.

http://www.youtube.com/watch?v=juZxrvc8-A4

 

Comments
  1. Rimas | Atsakyti
  2. Anonimas | Atsakyti
    • abc | Atsakyti
  3. Vladas | Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.